Gusül abdesti aldıktan sonra leke görmek diyanet

Gusül abdesti aldıktan sonra leke görmek diyanet Gusül abdesti aldıktan sonra leke görmek diyanet, Gusül abdesti aldıktan sonra kahverengi leke gelirse abdest bozulur mu?, Gusül abdesti aldıktan sonra gelen akıntı guslü bozar mı?, Gusül abdesti aldıktan sonra leke gelirse namaz kılınır mı?, Lekelenme olursa gusül gerektirir mi?

Gusül abdesti aldıktan sonra kahverengi leke gelirse abdest bozulur mu?

Gusül abdesti aldıktan sonra kahverengi leke gelirse abdest bozulur mu?, Bu kahverengi akıntılar adetin devam ettiğini göstermekte olduğundan, namaz kılınması mümkün olmamaktadır. Adet döngüsü bittikten ve aradan 1 hafta geçmesine rağmen kahverengi akıntıların devam etmesi durumunda, bu lekeler özür kanı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kadınlar abdest alıp namazlarını kılabilmektedir.

Gusül abdesti aldıktan sonra gelen akıntı guslü bozar mı?

Gusül abdesti aldıktan sonra gelen akıntı guslü bozar mı?, Vedi ası verilen sıvının gelmesi abdesti bozar ancak gusül abdesti almayı gerektirmez. Yani vedi akıntısı görülen kişiler abdest tazelemek zorundadırlar.

Gusül abdesti aldıktan sonra leke gelirse namaz kılınır mı?

Gusül abdesti aldıktan sonra leke gelirse namaz kılınır mı?, Altı günü on iki güne tamamlayan son altı günlük sürede görülen kan, istihâze (özür) sayılır (Mevsılî, el-İhtiyâr, 1/30). Onuncu günden sonra görülen kan, özür kanı olduğu için kadın bu günlerde namazını kılar, orucunu tutar.

Lekelenme olursa gusül gerektirir mi?

Lekelenme olursa gusül gerektirir mi?, Adet öncesinde veya sonrasında, kahverengi, sarı, yeşilimtırak veyahut toprak rengi akıntılar gelebilir. Ancak 10. günden sonra gelmeye devam ediyorsa bu özür kanıdır ve gusül abdestini bozması söz konusu değildir. Bu nedenle, abdest alıp ibadet etmekte herhangi bir sakınca yoktur.

Kahverengi akıntı adet sayılır mı?

Kahverengi akıntı adet sayılır mı?, Lekelenme Adet Sayılır mı? Lekelenme şeklinde görülen kanamanın miktarı ancak iç çamaşırını kirletecek kadardır. Dolayısıyla bu durum adet kanaması olarak kabul edilmez.

Adet bittikten sonra gelen leke abdesti bozar mı?

Adet bittikten sonra gelen leke abdesti bozar mı?, Âdet kanı, namazı kılmaya engel olur, istihâze kanı ise, namaz kılmaya engel olmaz. İstihâze kanı için korunmak ve diğer namaz vaktine kadar kan akıntısı devam ediyorsa, her namaz için abdest almak yeterlidir. Eğer namaz sırasında kan akarsa, bunun namaza bir zararı yoktur.

Gusül abdesti yanlış alınırsa kabul olur mu?

Gusül abdesti yanlış alınırsa kabul olur mu?, Gusül, abdesti de içerdiğinden abdesti bozacak bir durum meydana gelmedikçe daha sonra ayrıca abdest almaya gerek yoktur. Zira Hz. Âişe, Resûl Ekrem'in (s.a.s.) guslettikten sonra ayrıca namaz abdesti almadığını rivâyet etmiştir (Ebû Dâvûd, 96 [250]; Tirmizî, Tahâret, 79 [107]).

Gusül abdesti aldıktan sonra kabul olduğunu nasıl anlarız?

Gusül abdesti aldıktan sonra kabul olduğunu nasıl anlarız?, Gusül esnasında, küpelerin ve dar olan yüzüğün oynatılması gerekir. Bu konuda vesveseye kapılarak aşırıya gitmeye gerek yoktur, küpe deliklerinin ovuşturulması guslün geçerli olması için yeterlidir. (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, 1/154-155).

Gusül aldıktan sonra meni gelirse ne olur?

Gusül aldıktan sonra meni gelirse ne olur?, Maliki'deyse; bevletmemiş olsa bile, gusülden sonra meni gelirse, tekrar gusletmek gerekmez; çünkü meni şehvetsiz çıkınca, Maliki'de gusül gerekmez.

Adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntı orucu bozar mı?

Adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntı orucu bozar mı?, İslam'da adetin sona erdiği kabul edildiği için, adet sonrası gelen kahverengi akıntı orucu bozmaz.

SON YAZILAR
POPÜLER YAZILAR